QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Jakie są najnowsze trendy przy wyposażaniu powierzchni biurowych?

Wszystkie trendy, które ogólnie wpływają na naszą pracę, w oczywisty sposób mają również znamienny wpływ na wygląd naszych biur, w tym open-space - mówi Beata Osiecka, prezes zarządu Kinnarps Polska.


Przytoczę niektóre z nich tylko hasłowo:


- postęp technologiczny: praca staje się coraz bardziej mobilna

- zmiany demograficzne: z jednej strony pokolenie Y, z drugiej Silver Generation i pracownicy wiedzy

- zmiany behawioralne: work-life balans, zdrowy styl życia, wygoda i ergonomia, rola relacji społecznych

- odpowiedzialność społeczna, ekologia

- trend ekonomiczny: stałe szukanie oszczędności, możliwości wzrostu efektywności, podnoszenia poziomu jakości obsługi


Wszystkie te tendencje powodują, że od biur w ogóle, a szczególnie od biur typu open-space, oczekuje się coraz więcej, w coraz większej liczbie obszarów. Biuro często staje się receptą na rozwiązanie wielu problemów w firmie: kreatywności, zaangażowania, otwartości, lojalności, komunikacji, itp.…


Warto wspomnieć, że niektóre biura typu open-space przewidują, że nie wszyscy chcą pracować przy biurku, i takie biuro bardziej przypomina klub o wielu strefach, niż monotonne mrowisko. W takim ustawieniu trudno mówić o jednolitych wymogach przygotowania jednego stanowiska pracy, mówi się raczej o wymogach dotyczących całej przestrzeni pracy.


Najważniejsze jest, aby projekt wyposażenia przestrzeni pracy każdorazowo dopasować do specyfiki firmy, funkcji, zadań, a także kultury organizacyjnej i stylu zarządzania.


Przy tym oczekuje się, ze biuro będzie wyposażone w dobrze zaprojektowane elementy. Dobry design jest w modzie, co więcej obserwuje się rosnące zainteresowanie związkiem pomiędzy designer otoczenia a efektywnością i kreatywności pracowników.


Coraz więcej pracodawców dostrzega w aranżacji biura narzędzie zarządzania pracą zespołów. To dlatego wiele biur typu open-space przybiera teraz coraz bardziej „ludzką” twarz. Czyli staje się bardziej przyjaznych dla pracowników. Wbrew pozorom zainwestowanie w taką nowoczesną formę open-space, gdzie liczy się komfort pracy, zwraca się pracodawcy w krótkim okresie w postaci zwiększonej motywacji i efektywności pracy, czy mniejszej rotacji pracowników.


Wszystkie te elementy powodują, że dzisiaj nie jest już ważne, jakie konkretnie meble staną w naszym biurze, ale liczy się coraz bardziej trafny pomysł, a więc kompetencje dostawcy nie tylko wyposażenia lecz także doradcy z głęboką i wszechstronną wiedzą na ten temat. Dlatego klienci coraz częściej sięgają po pomoc architektów wnętrz doświadczonych w zakresie nowoczesnego projektowania biur oraz uznanych dostawców, zajmujących się profesjonalnie doradztwem w aranżacji przestrzeni pracy.


Osiem trendów przyszłości

Kinnarps, wiodący dostawca w branży wyposażenia biurowego na rynku europejskim, podjął współpracę z agencją Kairos Future, by przeanalizować wpływ kilku czynników, które mają szczególne znaczenie dla biur przyszłości. Efektem tej współpracy jest raport Kinnarps zatytułowany Trend Report, który zostanie niebawem wydany.


Raport Trend Report powstał z uwzględnieniem wyników specjalistycznych badań przeprowadzonych przez Kinnarps w różnych krajach, w tym w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Badania te miały na celu sprecyzowanie, jakie czynniki mają kluczowe znaczenie dla biur przyszłości.


Raport Kinnarps opisuje osiem trendów, które już dziś widoczne są w naszym społeczeństwie. Trendy te wpływają nie tylko na to, w jaki sposób postrzegamy obecnie pracę, lecz także na to, czego oczekujemy od pracodawcy i od naszego środowiska. Oto lista tych ośmiu trendów:


1. Idea 3P – Planet, People, Profit

Stajemy się coraz bardziej świadomymi obywatelami naszej planety, dlatego też coraz większe znaczenie mają dla nas środowisko, społeczeństwo czy gospodarka. Mowa tu o idei 3P – Planet, People, Profit (czyli w wolnym tłumaczenia – Planeta, Populacja, Profity). Te właśnie wartości zyskują na znaczeniu, a jeśli staną się one częścią filozofii firmy, z pewnością pomoże to firmie pozyskać dobrych pracowników w przyszłości. Odchodzimy od nacisku na to, co jest ważne z dzisiejszej perspektywy ‘tu i teraz’ w kierunku tego, co możemy zdziałać dla przyszłych pokoleń.


2. Od pracy stacjonarnej do pracy mobilnej

Żyjemy w czasach społeczeństw wiedzy, co oznacza, że typowy model pracy ‘od – do’ i za biurkiem powoli zmienia się na rzecz rozwiązań nowocześniejszych. Praca staje się nam coraz bliższa, ponieważ zdarza się, że obecnie może towarzyszyć nam za dnia, wieczorami, w nocy, czy w weekendy. Wyposażeni w szereg wielofunkcyjnych urządzeń, jesteśmy gotowi pracować zewsząd i o każdej porze. Tutaj pojawia się kwestia zarządzania takim ‘mobilnym’ systemem pracy – firmy muszą umieć dostosować się do zmieniającego się charakteru pracy, jeśli chcą utrzymać się na rynku.


3. Cztery pokolenia pod jednym dachem

Emerytura w wieku 65 lat to już tylko wspomnienie. Obecnie coraz więcej z nas chce – ale też i musi – pozostać aktywnymi zawodowo i po tej magicznej granicy wieku. W związku z tym, nowoczesne środowisko pracy intelektualnej musi być w stanie zapewnić odpowiednie warunki pracy zarówno dla starszego, jak i młodszego pokolenia. W ten sposób można wykorzystać potencjał każdego pokolenia, a tym samym zintegrować i zmotywować tak zróżnicowany wiekowo zespół.


4. Myślenie projektowe

Absencja chorobowa to częsty problem. Coraz więcej pracowników pada ofiarą stresu, etc. Przyjazne środowisko pracy, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu dobrego samopoczucia będzie z pewnością odgrywało ważną rolę w przyszłości. Kiedy czujemy się dobrze, pracujemy lepiej, a w efekcie nasza wydajność rośnie – to bardzo proste równanie.


5. Wartości ważniejsze od wynagrodzenia

Czynniki takie jak poczucie docenienia, szansy do zaangażowania się w coś znaczącego czy świadomość wpływu na firmową rzeczywistość coraz częściej stanowią o naszym zadowoleniu z pracy. Pieniądze nie odgrywają już aż tak istotnej roli, jak zwykliśmy przypuszczać. Nie bez znaczenia są tutaj wartości, którymi kieruje się firma, choć warto pamiętać, że każdy pracownik inaczej patrzy na świat. W przyszłości firmy powinny poświęcić więcej czasu na lepsze poznanie swoich pracowników, by dowiedzieć się, co motywuje każdego z nich.


6. Biuro miejscem spotkań

Obecnie daje się zauważyć pewną tendencję do indywidualizacji, by nie powiedzieć alienacji coraz większej liczby osób; praca staje się wówczas miejscem, gdzie najłatwiej o interakcję z innymi. Mówiąc ogólnie, biuro zmienia swój charakter, przekształcając się z miejsca do wykonywania zadań w miejsce współpracy przy różnych projektach, gdzie wiedza stanowi najważniejszy materiał. Pojedyncze stanowiska pracy stopniowo ustępują miejsca przestrzeniom biurowym przystosowanym do intensywnej pracy zespołowej.


7. Odejście od tradycyjnego open space

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu lub w jakimś innym miejscu, byle tylko uniknąć dekoncentracji i rozproszenia uwagi, tak częstych w standardowych środowiskach biurowych typu open-space. Można stwierdzić, że im mniej zakłóceń i okazji do rozproszenia, tym większa motywacja, więc zapotrzebowanie na miejsca umożliwiające pracę w ciszy i skupieniu wydaje się czymś oczywistym. Open-space to rozwiązanie niekoniecznie przystosowane do każdego rodzaju pracy.


8. Od stacjonarnego miejsca pracy po swobodę wyboru

Nowe technologie, nowy system wartości oraz większe zapotrzebowanie na kreatywność i efektywność umożliwiają dzisiejszym pracownikom oderwanie się od stacjonarnych stanowisk pracy. Pracujemy na wiele różnych sposobów i coraz mniej czasu spędzamy przy biurku, czego efektem są bardziej wyspecjalizowane stanowiska, przeznaczone do konkretnego rodzaju zadań, a także mniejsze i bardziej wydajne biura, co w sumie prowadzi do pożądanej większej efektywności i do bardziej kreatywnych rozwiązań.


Źródło: Kinnarps Polska

17.03.2013


Tagi: biura, aranżacja, wyposażenie, trendy, Beata Osiecka


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...