QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Studia dają pracę, ale niekoniecznie w zawodzie

Młodzi ludzie nie wierzą w moc dyplomu, ale pracują nie tylko dla pieniędzy – wynika z raportu AKTYWNI+, Młodzi Polacy na rynku pracy, przygotowanego przez Gumtree we współpracy z partnerami: firmą Grafton Recruitment, Business Centre Club oraz stowarzyszeniem Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej. Co druga osoba uważa, że dyplom ukończenia wyższej uczelni nie wpłynął na jej obecną sytuację na rynku pracy.


Jak wynika z badań, 2/3 (72%) studentów i absolwentów uczelni wyższych pracuje bądź odbywa praktyki lub staże. Eksperci zgodnie przyznają, że jest to dobry znak - praca podczas studiów to okazja do poznania potrzeb pracodawców oraz sposobu działania przedsiębiorstw. Niepokojąca jest pozostała 1/3 badanych, która aktualnie nigdzie nie pracuje.


- Warto zastanowić się co dzieje się z tą grupą - na ile osoby do niej należące zasilają szeregi tzw. NEETS (ang. not in employment, training and education; pol. nie pracują, nie szkolą się, nie kształcą), a na ile odraczają wejście na rynek pracy, dalej się kształcąc w sposób formalny (inne programy na uczelniach) i pozaformalny (samokształcenie), lub realizując bezzatrudnieniowe rodzicielstwo (częściej na to decydują się kobiety) - twierdzi profesor Izabella Grabowska - Lusińska, socjolog rynku pracy SWPS.


Raport pokazał również, że tylko połowa badanych (53%) przyznaje, że wykonuje pracę zgodną z swoim profilem wykształcenia. Zdaniem ekspertów duży wpływ na to ma podejście młodych ludzi do kariery zawodowej.


- O ile jestem dużym zwolennikiem wybierania swojej ścieżki zawodowej w zgodzie z naturalnymi predyspozycjami i tym, co nas pasjonuje, a niekoniecznie jest zawsze związane ze studiami – tak np. zadziało się w moim przypadku – o tyle mam wrażenie, że w przypadku tak wysokiego odsetka, wskazuje to raczej na brak zdecydowania i wiedzy, chociażby w przybliżeniu, co młodzi ludzie chcą w życiu robić - mówi Artur Skiba, ekspert Business Centre Club.


Zdaniem Moniki Zaręby, eksperta ds. rynku pracy Pracodawców RP, sytuacja ta może wynikać z zaburzonych proporcji liczby miejsc na różnych kierunkach studiów.


- Pojawiła się np. nadpodaż humanistów, których rynek nie był w stanie „wchłonąć”, jednocześnie dostrzegalny stał się deficyt absolwentów z wykształceniem technicznym, zawodowym czy informatycznym - dodaje Monika Zaręba.


Kluczowe wnioski z raportu:

  • Studia dają pracę, niekoniecznie w zawodzie. Młodzi nie wierzą w moc dyplomu. 72% studentów i absolwentów uczelni wyższych pracuje bądź odbywa praktyki lub staże.
  • Co druga osoba uważa, że dyplom ukończenia wyższej uczelni nie wpłynął na jej obecną sytuację na rynku pracy.
  • Polaryzacja rynku: najchętniej zatrudniają korporacje i mikrofirmy. Młodzi pracownicy najczęściej (30%) znajdują zatrudnienie w dużych firmach, liczących ponad 150 osób. Z drugiej strony, widoczna jest polaryzacja zjawiska – podobny odsetek (28%) znajduje zatrudnienie w przedsiębiorstwach o wielkości poniżej 10 osób.
  • Pieniądze nie są najważniejsze dla osób poszukujących pracy, 58% osób deklaruje możliwość obniżenia oczekiwań finansowych. Tylko 28% respondentów jest gotowych na zrezygnowanie z dobrej atmosfery.
  • Informatyka, prawo i medycyna - tam młodzi widzą największe zarobki. Informatyka oraz pokrewne branże związane z programowaniem postrzegane są przez studentów i absolwentów jako najbardziej atrakcyjne pod względem zarobków (35%). W pierwszej piątce znalazły się również kolejno: prawo (24%), medycyna (23%), finanse i bankowość (22%) oraz architektura / inżynieria (21%).

Zobacz raport Gumtree przygotowany we współpracy z partnerami: firmą Grafton Recruitment, Business Centre Club oraz stowarzyszeniem Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej: AKTYWNI+, Młodzi Polacy na rynku pracy 2014


Źródło: Gumtree

23.04.2014


Tagi: rynek pracy, absolwenci, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...