QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynek hotelowy - Raport Colliersa 2009

Dzięki uprzejmości Colliers International publikujemy najnowszy raport Poland Real Estate Review 2009. Jedną z części bardzo interesującego opracowania jest materiał przedstawiający obecną sytuację i perspektywy rozwoju rynku hotelowego w Polsce.


Pełna wersja raportu:

Poland Real Estate Review 2009. (Raport w polskiej wersji językowej rozpoczyna się od str. 41)


ZARYS OGÓLNY


Turystyka na świecie

Liczba przyjazdów turystów w skali globalnej wzrosła w 2008 roku tylko o 2% w porównaniu z rokiem poprzednim. W najbliższym czasie większość miejsc docelowych podróży na całym świecie odczuje skutki światowego kryzysu ekonomicznego pod względem popytu i podaży. Po niesprzyjającym dla linii lotniczych roku, w którym z powodu wzrostu kosztów paliwa zbankrutowało około 50 przewoźników, spodziewany jest kolejny, w którym nastąpi spadek liczby pasażerów. W skutek tego zamówienia na nowe samoloty są anulowane albo odkładane na później.


W ostatnim czasie z nowych samolotów zrezygnowały Indian Air, Philippines Air, United, natomiast Iberia i Cathay Pacific zdecydowały się opóźnić realizację zamówień. W nadchodzącym czasie spodziewamy się konsolidacji firm, co przełoży się na mniejszą liczbę dostępnych miejsc w samolotach na wszyst- kich trasach.


W minionym roku wskaźniki obłożenia w hotelach największych europejskich miast takich jak Wiedeń, Paryż, Madryt, Mediolan, Rzym, Londyn i Lizbona spadły w porównaniu z wynikami za 2007 rok, w październiku 2008 roku nawet o 20%.


Polskich miast jeszcze nie dotknęła ta sytuacja - rok 2008 był czwartym z rzędu udanym dla polskiego rynku hotelowego. Oczekiwany jest jednak spadek poziomu obłożenia hoteli.


Polska

Liczba turystów zmniejszyła się o 12% w porównaniu do 2007. Warto zaznaczyć, że spadek liczby przyjezdnych spowodowany jest głównie przez fakt, że pod koniec roku gospodarki głównych partnerów handlowych Polski zaczęły wykazywać oznaki spowolnienia gospodarczego. Ta tendencja wraz z mocną polską złotówką i zawyżonymi przez tanich przewoźników cenami lotów do Polski w letnich miesiącach miała negatywny wpływ na liczbę turystów w 2008 roku. Podobnie jak w innych miastach europejskich wskaźniki obłożenia i RevPar (Revenue per Available Room - przychód za jeden dostępny pokój) spadły, choć nie w tak dużym stopniu.


W grudniu 2008 roku większość managerów warszawskich hoteli potwierdzi- ła, że ogólnoświatowa recesja gospodarcza niekorzystnie wpłynęła na obroty, ale nie na taką skalę jak w Europie Zachodniej.


RYNEK HOTELOWY W GŁÓWNYCH MIASTACH POLSKI


Warszawa


"Większość managerów warszawskich hoteli potwierdziła, że ogólnoświatowa recesja gospodarcza niekorzystnie wpłynęła na obroty, ale nie na taką skalę jak w Europie Zachodniej".


W Warszawie obłożenie w hotelach 2, 3, 4 i 5-gwiazdkowych szacuje się na poziomie 67,9% (bez zmian w porównaniu do 2007 roku). W sektorze hoteli 5-gwiazdkowych obłożenie pokoi było jednak niższe - 64,7%, a szacunkowa średnia cena za jeden sprzedany pokój (ADR - Average Daily Rate) wyniosła 109 EUR. W porównaniu do 2007 roku dla wszystkich kategorii hoteli nastąpił wzrost średniego przychodu za jeden dostępny pokój (RevPar) o 2,8%. Niższe obłożenie w hotelach najwyższej klasy spowodowane było mniejszą liczbą krótkoterminowo wynajmowanych pokoi podczas letnich wakacji.


Planowana podaż: Na 2009 rok planowane są następujące obiekty: jeden 5-gwiazdkowy hotel butikowy z 96 pokojami, 3-gwiazdkowy hotel Hilton Garden Inn dysponujący 250 pokojami, 286-pokojowy 4-gwiazdkowy hotel w centrum Warszawy E-System Hotel i 250-pokojowy hotel przy nowo otwartym terminalu Okęcie. Hotel de Silva w podwarszawskim Piasecznie zostanie otwarty w pierwszym kwartale 2009 roku.

Transakcje: Nie odnotowano żadnych transakcji.

Ważne wydarzenia: W czerwcu 2008 na lotnisku Okęcie został otwarty drugi terminal. Krakowskie Przedmieście, uznawane za jedną z najpiękniejszych w Polsce ulic, zostało całkowicie odnowione. W sierpniu rozpoczęła się budowa Stadionu Narodowego - jednego z obiektów, na którym rozgrywane będą mecze Mistrzostw Europy UEFA 2012.


Ważne pod względem kształtowania popytu były dwie akcje marketingowe, które pomogły poprawić wizerunek Polski na świecie. Przez 8 tygodni w telewizji BBC World emitowany był spot reklamowy o Warszawie, natomiast CNN nadawało w październiku program „Eyes on Poland", który stanowił pozytywną odskocznię od wiadomości poświęconych światowemu kryzysowi.


Poznań

Poznań miał lepsze wyniki niż rok wcześniej, do czego przyczyniła się grudniowa Światowa Konferencja Klimatyczna, podczas której została wynajęta znaczna ilość pokoi. Szacuje się, że w związku z tym wydarzeniem liczba noclegów wyniosła w 2008 roku około 60 000. Obłożenie dla wszystkich hoteli wyniosło około 55,1%, a średnia stawka za pokój (ADR) wyniosła około 67 EUR. We wrześniu został otwarty nowy hotel NH dysponujący 93 pokojami. W dalszym ciągu polecamy miastu stworzenie marki i jasnego planu promocji.


Planowana podaż: W budowie jest Hil- ton Garden Inn, a także bardzo prawdopodobne jest, że wkrótce ogłoszony zostanie nowy projekt Holiday Inn. Zrezygnowano natomiast z projektów hoteli Andel's i RadissonSAS.

Transakcje: Nie odnotowano żadnych transakcji.

Ważne wydarzenia: Światowa Konferencja Klimatyczna w grudniu była wspaniałą okazją dla Poznania, aby zabłysnąć. Było to pierwsze wydarzenie tak dużego kalibru, które pozwoliło miastu pokazać swój potencjał, jeśli chodzi o organizację ważnych imprez.


Wrocław

Wrocławskie hotele odnotowały nieznaczny wzrost obłożenia, które wyniosło 70,1%, natomiast średnia stawka za pokój pozostała bez zmian na poziomie 75 EUR. Władze Wrocławia poczyniły ogromne postępy, jeśli chodzi o tworzenie marki i promocję miasta, a także podjęły olbrzymi, choć niestety nieskuteczny, trud na rzecz wyboru Wrocławia na siedzibę Europejskiego Instytutu Technologii.


Planowana podaż: 5-gwiazdkowy Hotel Hilton (240 pokoi) i nowy Sheraton są nadal w planach. Ponadto 4-gwiazdkowy Hotel Justin Center (150 pokoi) ma zostać otwarty latem. Hotel Monopol znajduje się w renowacji, dzięki której zyska status butikowego hotelu. Jego otwarcie zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2009. Wstrzymany został projekt hotelu butikowego Rialto II o standardzie 5 gwiazdek.

Transakcje: Holiday Inn został wydzierżawiony przez SCANDIC Hotels i od stycznia 2009 będzie działać pod nową marką.

Ważne wydarzenia: Brak


Kraków

Po raz pierwszy od trzech lat w Krakowie spadł poziom obłożenia oraz średniego dochodu z jednego pokoju. Obłożenie w hotelach wszystkich kategorii kształtowało się średnio na poziomie 73%, a stawka za pokój (ADR) wyniosła 82 EUR. Segment hoteli 5-gwiazdkowych miał jednak lepsze wyniki, odpowiednio 75 % i 107 EUR.


Planowana podaż: 169-pokojowy Best Western Premier otworzył swoje podwoje w trzecim kwartale 2008. Hotel Park Inn jest w trakcie realizacji. Co najmniej trzy hotele 3 i 4-gwiazdkowe mają zostać wybudowane, w tym nowy Park Inn Hotel. Ten dysponujący 152 pokojami hotel zostanie otwarty w pierwszym kwartale 2009. Realizacja nowego hotelu Hilton Garden Inn (180 pokoi) została wstrzymana.

Transakcje: Portfolio RT Hotels (Monopol, Regent i Galicya) zostało sprzedane firmie PUHIT.

Ważne wydarzenia: Brak


Łódź

Centrum handlowe Manufaktura, Specjalna Strefa Ekonomiczna i ciągle rozwijający się sektor produkcyjny m.in. Fabryka Gillette, rozbudowa BSH i otwarcie fabryki Dell doprowadziły do skromnego wzrostu liczby noclegów w 2008. Szacujemy, że w całej Łodzi obłożenie przekroczyło nieznacznie 57%, a średnia stawka za pokój wyniosła 51 EUR. Warto wspomnieć o inicjatywie prezydenta Łodzi, który zainwestował w pierwszą kampanię promocyjną miasta w programie BBC Worldwide we wrześniu. Hasło przewodnie akcji promocyjnej brzmiało „Would you in Łódź?", a jej celem było zachęcenie turystów do odwiedzenia miasta. Rezultaty kampanii były bardzo pozytywne, dotarła ona do 10,7 mln zamożnych Europejczyków, poprawiając ogólną rozpoznawalność miasta w całej Europie.


Planowana podaż: Nowy hotel Campanile został otwarty w lutym. Otwarcie 4-gwiazdkowego hotelu Manufaktura Andel's oferującego 167 pokoi zostało przesunięte na maj 2009. Planowany jest także 5-gwiazdkowy hotel Hilton.

Transakcje: Nie odnotowano żadnych transakcji.

Ważne wydarzenia: Druga faza kampanii w BBC „Would you in Łódź?" jest zaplanowana na lato 2009 roku.


Gdańsk, Gdynia i Sopot (Trójmiasto)

W 2008 roku poziom obłożenia obniżył się do 66%, co było spowodowane głównie kiepskimi wynikami w sezonie letnim, a średnia stawka za pokój (ADR) wyniosła 77 EUR. W sopockim Grand Hotelu obłożenie osiągnęło 55% przy średniej stawce za pokój wynoszącej 130 EUR. Nowo otwarty Sheraton nie miał najlepszych wyników, co spowodowane jest brakiem centrum konferencyjnego i SPA.


Planowana podaż: Nowy 150-pokojowy Hilton jest w budowie, a w Sopocie otwarto wspomniany wcześniej Sheraton. Latem tego roku do użytku oddana zostanie część z centrum konferencyjnym i SPA. W budowie znajduje się również hotel RadissonSAS w Gdańsku, którego otwarcie przewidziane jest na drugi kwartał 2009. W połowie roku zostanie oddany do użytku 4-gwiazdkowy hotel QUBUS oferujący 110 pokoi. W tym roku planowane jest także otwarcie jednogwiazdkowego hotelu ETAP ze 143 pokojami.

Transakcje: Hotel Holiday Inn został wydzierżawiony przez SCANDIC Hotels, od stycznia 2009 będzie działał już pod nową marką.

Ważne wydarzenia: Sytuacja ekonomiczna może się pogorszyć w związku z wymaganą przez Unię Europejską restrukturyzacją Stoczni Gdańskiej. Z pewnością będzie to spory ciężar dla gospodarki miasta i regionu.


Szczecin

Zauważamy stały wzrost obłożenia oraz obrotów w istniejących hotelach, na co wpływ miały nowe władze wraz z prezydentem Szczecina, które prowadzą intensywną promocję miasta i starają się przyciągnąć zarówno zagranicznych jak i polskich inwestorów. Choć istniejące hotele dobrze sobie radziły w minionym roku, ostatni kwartał 2008 przekreślił szanse na rozwój rynku, gdyż aż trzech dużych deweloperów odwołało swoje projekty z powodu kryzysu finansowego. Zgodnie z naszymi szacunkami, obłożenie w 2008 kształtowało się na poziomie 63% ze średnia stawką za pokój 53 EUR.


Planowana podaż: Brak

Transakcje: Nie odnotowano żadnych transakcji.

Ważne wydarzenia: Tak jak w przypadku Gdańska restrukturyzacja Stoczni Szczecińskiej będzie miała znaczący wpływ na mikroekonomię regionu.


PROGNOZY I TENDENCjE 2009/2010


"Globalna recesja niewątpliwie będzie negatywnie oddziaływać na biznes i przemysł turystyczny".


UEFA Euro 2012

Zgodnie z naszymi zeszłorocznymi przewidywaniami, Mistrzostwa Europy EURO 2012 w dalszym ciągu będą pozytywnie oddziaływać na polską gospodarkę. Nowe kilometry autostrad pozwolą na wydajniejszą dystrybucję towarów, a także zachęcą do swobodnego i efektywnego ruchu turystycznego pomiędzy granicami. W 2008 roku zostało oddanych do użytku 250 km autostrad, a kolejne 540 km zostało zakontraktowanych do budowy, w sumie przygotowujemy się do budowy 1200 km autostrad.


Według prezesa spółki PL 2012 Marcina Herry stadiony powstaną na czas. Te w Warszawie i Gdańsku są w trakcie budowy. W marcu tego roku rozpoczną się prace we Wrocławiu. Pozostałe zostaną zmodernizowane na czas.


Głównym zmartwieniem w Polsce jest zdolność Ukrainy do wywiązania się ze swoich zadań. Ostatnia reorganizacja ukraińskiego komitetu organizacyjnego jest z pewnością krokiem naprzód, jednakże trwające kłótnie polityczne sprawiają, że w oczach władz UEFA nie są one godne zaufania.


RYNEK POWIERZCHNI HOTELOWYCH I REKREACYJNYCH


Globalna recesja niewątpliwie będzie negatywnie oddziaływać na biznes i przemysł turystyczny. Choć Polska uniknie dużych spadków obłożenia hoteli, zakładamy spadek RevPar od 2,5% do 4 % w 2009. W 2010 sektor powinien się odbić i odnotować mały wzrost.


W dalszym ciągu pokaźna liczba projektów ma zostać zrealizowana w ciągu najbliższych dwóch lat. Wśród nich są 4 hotele marki Hilton, 2 hotele Ramada, 3 hotele grupy Rezidor, 1 Holiday Inn, 2 hotele Andel's, 2 Novotele, 3 Etapy oraz oczywiście hotele niesieciowe. W sumie przybędzie ok. 3 000 nowych pokoi, co idzie w parze z zapotrzebowaniem na nowe miejsca noclegowe w Polsce. Ten wzrost jednak to tylko 4-5% względem obecnej liczby pokoi hotelowych (72 000). W 2008 roku powstało 1134 nowych pokoi hotelowych Polsce.


Nie przewidujemy spowolnienia rozwoju nowych projektów hotelowych w nadchodzących 5 latach. Trzeba pamiętać, że w Polsce na 10 000 mieszkańców przypada tylko 20 pokoi, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten wynosi 200 pokoi na 10 000 mieszkańców.


Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim raporcie, 5 głównych miast Polski powinno inwestować w światowej klasy wielofunkcyjne centra kongresowe, konferencyjne i wystawiennicze. Takie obiekty wspomogą rozwój nie tylko hotelarstwa, ale wszystkich sektorów gospodarki, zapewniając miejsce, gdzie ludzie mogą się spotkać, zaprezentować swoje produkty i usługi, prowadzić handel i nawiązywać współpracę. Dlatego przewidujemy, że sektor hotelowy zacznie inwestować i rozwijać nowe udogodnienia, które odpowiedzą na zapotrzebowanie branży MICE (meetings, incentives, conventions, events - organizacja spotkań, wyjazdów motywacyjnych, konferencji i imprez integracyjnych).


Podtrzymujemy nasze ubiegłoroczne rekomendacje, widząc szerokie perspekty- wy dla 2, 3, 4-gwiazdkowych obiektów w większości regionów oraz dużych i średnich miastach. Silnym bodźcem do rozwoju będą fundusze infrastrukturalne Unii Europejskiej. Doświadczenie pokazuje, że sektor hotelowy sukcesywnie rośnie, jeśli dostępne są efektywne systemy komunikacji, takie jak sieć drogowa, kolejowa, lotnicza. Wejście Polski do strefy Schengen było kamieniem milowym dla kraju, pozytywnie wpływającym na wzrost liczby turystów i inwestycji, dzięki czemu w nadchodzących latach będzie możliwy szybszy rozwój sektora hotelowego.


Pełna wersja raportu:

Poland Real Estate Review 2009. (Raport w polskiej wersji językowej rozpoczyna się od str. 41)


Inne sektory rynku:

Powierzchnie biurowe

Inwestycje

Grunty inwestycyjne

Powierzchnie handlowe

Powierzchnie magazynowe

Poland Real Estate Review 2008 - Pełny Raport


Źródło: Colliers International

09.03.2009


Tagi: Colliers, raport, powierzchnie hotelowe, rynek hoteli, rynek hotelowy, Poland Real Estate Review 2009

BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...