QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Powierzchnie handlowe - Raport Colliersa 2009

Dzięki uprzejmości Colliers International publikujemy najnowszy raport Poland Real Estate Review 2009. Jedną z części bardzo interesującego opracowania jest materiał przedstawiający obecną sytuację i perspektywy rozwoju powierzchni handlowych w Polsce.


Pełna wersja raportu:

Poland Real Estate Review 2009. (Raport w polskiej wersji językowej rozpoczyna się od str. 41)


ZARYS OGÓLNY


Całkowity potencjał nowoczesnych, wielkopowierzchniowych obiektów handlowych w Polsce wynosi obecnie obecnie blisko 6,7 milionów mkw. Optymistyczne prognozy na przyszłość, po- wszechne jeszcze kilka miesięcy temu, należy zweryfikować w perspektywie obecnej sytuacji na rynkach finansowych i związanego z tym utrudnionego dostępu do finansowania projektów. Niemniej jednak, mimo trudności, spodziewamy się dalszego wzrostu powierzchni całkowitej, co jest związane z potencjałem Polski jako jednej z najbardziej obiecujących lokalizacji dla rozwoju obiektów handlowych.


Począwszy od końca 2007 roku głównym trendem charakteryzującym rynek nowoczesnych obiektów handlowych jest rosnące zainteresowanie mniejszymi miastami (poniżej 400 tys. mieszkańców, a coraz częściej te posiadające tylko kilkadziesiąt tysięcy). W ciągu nadchodzących kilku lat będą one miejscem realizacji większej ilości projektów niż główne aglomeracje. Jest to efekt zmieniającego się rynku, a także działalności deweloperów poszukujących nowych alternatywnych lokalizacji, będących potencjalnym źródłem zysku. W największych miastach, gdzie rynki są już w znacznym stopniu nasycone, inwestorzy są zmuszeni do wprowadzania nowych elementów, które odróżnią projekt od konkurencji, jednocześnie podnosząc jego architektoniczny i funkcjonalny standard.


Popyt najemców utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie. W praktyce zjawisko pustostanów nie istnieje. Istnieją oczywiście obiekty gorzej zaprojektowane lub zlokalizowane, które mają trudności ze znaleziem chętnych na wszystkie lokale, jednak są to raczej sporadyczne wyjątki.


NAJWIĘKSZE MIASTA


W ciągu minionego roku polski rynek nowoczesnych obiektów handlowych powiększył się o nieco ponad 500 000 mkw powierzchni najmu. Nadal zainteresowaniem deweloperów cieszyły się mniejsze miasta. Z drugiej strony, jeszcze kilka miesięcy temu spodziewano się, że do końca 2010 roku udział największych miast w rynku spadnie poniżej 60%. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację kryzysu gospodarczego, wielu deweloperów może zawiesić projekty lub przełożyć na inny termin.W porównaniu z poprzednim okresem, rok 2008 nie przyniósł zasadniczych zmian w ogólnym obrazie krajowego rynku powierzchni handlowych w głównych miastach. Warszawa, z uwagi na swój potencjał demograficzny i ekonomiczny, nadal pozostaje największym rynkiem w Polsce i w najbliżych latach pozostanie najważniejszą lokalizacją dla najemców nieruchomości handlowych. W porównaniu do 2007 roku, rynek stołeczny urósł minimalnie - otwarto jedynie niewielką galerię o powierzchni 15 000 mkw.Górny Śląsk, aglomeracja Katowic i otaczające ją miasta, to region, w którym potencjał nieruchomości handlowych wzrósł w 2008 roku o 12%, utrzymując jednocześnie drugie miejsce. Wrocław, który odnotował 5% wzrotsu w porównaniu z poprzednim rokiem, zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości całkowitej podaży powierzchni handlowej (500 000 mkw). Czwarty pod względem wielkości rynek trójmiejski pozostał na poziomie osiągniętym w 2007 roku.


Pod względem nasycenia rynku Poznań jest najbardziej rozwiniętym rynkiem w Polsce (790 mkw/1000 mieszkańców), tuż za nim plasują sięWrocław (770 mkw/1000 mieszkańców) oraz Warszawa (758 mkw/1000 mieszkańców).


Trójmiasto i Szczecin mają podobny poziom nasycenia zbliżony do 620 mkw/1000 mieszkańców. Inne lokalizacje, szczególnie Śląsk, wciąż mają sporo do nadrobienia. Poznań i Wrocław są blisko średniej europejskiej, która waha się w granicach 800-1000 mkw na 1000 mieszkańców.


Prognozy dotyczące rozwoju rynku ograniczyliśmy tylko do projektów znajdujących się w fazie realizacji. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, szczególnie utrudniony dostęp do finansowania, powstanie planownych obiektów w ogłoszonych wcześniej terminach jest w wielu przypadkach wątpliwe.


MNIEjSZE MIASTA


Obecnie w całej Polsce w fazie budowy znajduje się prawie 1 miliona mkw nowoczesnej powierzchni handlowej, z których dwie trzecie dotyczy lokalizacji poza głównymi rynkami. Mniejsze miasta oraz lokalne ośrodki są obecnie głównym obszarem zainteresowania deweloperów i inwestorów. To właśnie w nich nastąpi największy przyrost powierzchni w ciągu najbliższego roku. Z drugiej strony obecna sytuacja rynkowa może postawić pod znakiem zapytania finansową wykonalność wielu projektów. Mniejsze miasta mogą być mocniej dotknięte przez ewentualny spadek zapotrzebowania na powierzchnię handlową.Zasób powierzchni handlowej poza 8 głównymi miastami wynosi obecnie około 1,8 miliona mkw. Do końca 2010 roku liczba ta ma szansę powiększyć się prawie trzykrotnie i osiągnąć 3,5 mln mkw, jeśli plany deweloperów zostaną faktycznie zrealizowane. Przy takim założeniu udział lokalnych centrów handlowych w zasobie krajowym wzrośnie do ponad 40%.


Mniejsze miasta najprawdopobniej wyprzedzą duże ośrodki pod względem nasycenia rynku. Obecnie dla wielu z nich poziom nasycenia z reguły nieznacznie przekracza 500 mkw na 1000 mieszkańców. Jednak w wielu miastach (m.in. Koszalinie, Opolu, Rzeszowie i Słupsku) poziom ten zbliży się lub przekroczy 1000 mkw na przełomie 2010-2011 roku.


STAWKI CZYNSZU


Stawki czynszów za wynajem powierzchni handlowych w Polsce są zależne od takich czynników jak: potencjał miasta, zasięg oddziaływania centrum handlowego, pozycja konkurencyjna obiektu, pozycja dewelopera na rynku i od samej lokalizacji lokalu w centrum, jego wielkości, jak również siły marki najemcy. Z tych powodów czynsze za podobny lokal mogą znacznie się różnić.Na przestrzeni ostatnich kilku lat tendencją widoczną na polskim rynku był wzrost stawek czynszów o ok. 10-15% rocznie. Dotyczyło to jednak jedynie najbardziej atrakcyjnych centrów handlowych tj. zwykle tych korzystnie zokalizowanych i posiadających atrakcyjny układ najemców. W ciągu ostat- nich miesięcy wysokość stawek uległa stabilizacji, a ich poziom nie powinien wzrastać w najbliższej przyszłości. Sektor hadlowy wydaje się bardziej odporny na spowolnienie obserwowane w gospo- darce, a liczni najemcy nadal poszukują nowych powierzchni. Niemniej jednak niepewność jest coraz częściej odczuwana także przez branżę handlową.


Stawki czynszów w najatrakcyjniejszych projektach, które na ogół są najlepiej zlokalizowane, mogą wynieść nawet 100 EUR/mkw w przypadku małego butiku.


PROGNOZY


Mimo kryzysu na rynkach finansowych i spodziewanego spowolnienia wzrostu gospodarczego, rynek powierzchni handlowych w Polsce wciąż będzie się rozwijał. Obecna sytuacja dużego niedoboru wysokiej jakości lokali utrzyma się w nadchodzących latach. Szczególnie powinno być to widoczne na tzw. ulicach handlowych. Dobre lokale zawsze znajdą właściwych najemców, którzy będą skłonni płacić wysokie czynsze.

Jednocześnie należy się spodziewać, że deweloperzy, przewidując pewne trendy rynkowe, będą dążyli do zaoferowania czegoś więcej niż tylko wielkopowierzchniowe obiekty, proponując w zamian bardziej zróżnicowane projekty, bardziej zaawansowane architektonicznie lub łączące w sobie wiele funkcji - handlową, biurową rozrywkową, a także mieszkalną.


Pełna wersja raportu:

Poland Real Estate Review 2009. (Raport w polskiej wersji językowej rozpoczyna się od str. 41)


Inne sektory rynku:

Powierzchnie biurowe

Inwestycje

Grunty inwestycyjne

Powierzchnie magazynowe

Rynek hoteli


Poland Real Estate Review 2008 - Pełny Raport


Źródło: Colliers International

09.03.2009


Tagi: Colliers, raport, powierzchnia handlowa, Poland Real Estate Review 2009

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...