QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Świadomi zagrożeń po raz kolejny w Warszawie

W Warszawie 19 listopada już po raz piąty odbyła się Central & Eastern Europe Fraud & Risk Conference, organizowana przez IBBC Group. Poruszono na niej wiele kwestii istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa międzynarodowego środowiska biznesowego. Prelegenci z całej Europy przedstawili szereg problemów, od nielegalnego wykorzystania środków ochrony roślin z niepewnych źródeł począwszy, na systemach bezpieczeństwa stosowanych w sytuacjach zagrożenia lub klęski żywiołowej skończywszy.


wykres


Jawne i niejawne zagrożenia

Cały panel otworzył gospodarz – Bartosz Pastuszka, szef IBBC Group. Pastuszka, jako doświadczony konsultant w zakresie wywiadu gospodarczego i audytu dochodzeniowego, zakreślił ogólną problematykę konferencji. Oprócz tych najbardziej widocznych i obecnych w dyskursie publicznym zagrożeń, takich jak terroryzm, wojna na Ukrainie czy niekonsekwentna polityka imigracyjna państw Unii Europejskiej, wyszczególnił również takie, o których często zapominamy albo zwyczajnie ich nie dostrzegamy. Zdaniem Pastuszki, główne, bo niewidoczne, zagrożenie leży w wyłudzeniach podatkowych, oszustwach gospodarczych i sprzecznej z prawem aktywności rynkowej – to obecnie najpopularniejsze „drogi rozwoju” przestępczości zorganizowanej. Wyszczególnił przede wszystkim rolę edukowania klientów, przedsiębiorców i pracowników, zwracając uwagę na poprawę bezpieczeństwa płynącą ze zwiększonej świadomości. Prelegent nie omieszkał również przedstawić szerokiego wachlarza osiągnięć IBBC Group, do których należy między innymi rozwój background screening service w Polsce oraz inne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa.


Następnie głos zabrał Tom McHale z firmy DuPont, który współpracując z organami ścigania na całym świecie, skutecznie przeciwdziała handlowi podrobionymi produktami. W trakcie prelekcji skupił się na procederze przemytu (głównie z Chin) nieprzebadanych pestycydów. Jak wspominał, niewielkiej wartości produkt może skutecznie zniszczyć olbrzymie obszary upraw, przyczyniając się do katastrofy ekonomicznej i ekologicznej. Bardzo obrazowo zaprezentował mechanizmy przeciwdziałania tego typu przestępstwom, budowane przy współpracy ze służbami celnymi, policją oraz organizacjami takimi jak EUROPOL i OLAF.


Technologia w służbie bezpieczeństwa

Zmianę tematu zaproponował Mirosław Maj, przedstawiając metody budowania bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz prezentując funkcjonowanie zespołów CERT. Po przerwie kawowej głos zabrał Wiljan van Loon, reprezentujący firmę Securitas – jednego ze sponsorów wydarzenia. Omówił możliwości, jakie stwarza wdrażanie efektywnych systemów monitoringu oraz zdalnej ochrony. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Iwony Czerwińskiej-Engel, dotycząca perspektywy rozwoju na polskim rynku Corporate Compliance Program, opracowanego przez 3M. Następnie Robert Sepeta z Kingston Technology, kolejnego sponsora konferencji, poruszył temat zabezpieczeń urządzeń cyfrowych.


Przerwa na lunch była już drugą, po porannej kawie, okazją do podjęcia kuluarowych rozmów. Konferencja bowiem stwarza niepowtarzalną okazję dla ekspertów z całego świata, aby mogli swobodnie wymieniać doświadczenia i opinie, nieskrępowani moderowaną dyskusją.


Kryzys nasz powszedni

Po przerwie głos zabrał współorganizator spotkania, Peter Jonsson, współzałożyciel Seccredo AB. Wychodząc od stwierdzenia, że kryzys jest czymś naturalnym i nieuniknionym, w rewelacyjny sposób przedstawił, jak przekuć go w doświadczenie, które nas buduje i kształtuje. Wykorzystał przy tym rozmaite płaszczyzny i przykłady, od kryzysów osobistych czy zawodowych, przez ogólnoświatowe konflikty zbrojne, do klęsk żywiołowych. Jako jedyny mówca został nagrodzony owacją na stojąco, co pokazuje, jak bardzo potrzebny był jego głos.


Reprezentująca również Seccredo, Carolina Angelis przełamała z kolei stereotyp postrzegania szpiega jako przystojnego, dobrze ubranego agenta z licencją na zabijanie. Sama związana przez lata ze szwedzkim wywiadem, prelegentka uświadomiła słuchaczy, jakie zagrożenie niesie ze sobą ignorancja i myślenie stereotypami.


Po następnej przerwie głos zabrał prof. Michał Królikowski, z taką pasją opowiadając o nielegalnym Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy, że wprawił w zdumienie prowadzącego i sporą część gości. Nikt nie spodziewał się, że tak ciekawie i z takim zaangażowaniem można mówić o kwestiach stricte prawniczych.


Całość zamknęła prezentacja Ludo Blocka, wybitnego eksperta w sprawie przeciwdziałania przestępczości gospodarczej, posiadającego CFE przedstawiciela Grant Thornton Forensic & Investigation Services.


Zwieńczeniem wieczoru był networking przy winie, dopełniający prowadzone w ciągu dnia kuluarowe rozmowy. Warto nadmienić, że biorąc udział w konferencji można było otrzymać certyfikat dający 8 punktów CPE w zakresie Business Management and Organization, a także wylosować łącznie trzy wejściówki na przyszłoroczną edycję konferencji. Oby cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, tworząc okazję do poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich.


Źródło: IBBC Group

24.11.2015


Tagi: konferencja, V CEE Fraud & Risk Conference


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - REALIZACJE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

NOWOCZESNA OBSŁUGA PODATKOWA

foto

Spółka świadczy usługi w pełnym zakresie doradztwa podatkowego oraz wsparcie w ramach postępowania...

BIK PARK WROCŁAW II

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

PLEBISCYT POLSKA ARCHITEKTURA XXL 2021

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NOWI MENEDŻEROWIE I AWANSE

foto

Octavian Preda stanowisko V-ce CEO ALDI w Polsce objął 1 maja 2023. Preda będzie wspierał Prezesa Zarządu Wojciecha Łubieńskiego...